15 липня, 14:04

Ольга Ситник (Галабала) роз’яснила, які зміни для виборця і партій передбачає новий виборчий закон

Одна з лідерів партії «ВОЛЯ» Ольга Ситник (Галабала) провела детальний аналіз нового виборчого закону та роз’яснила, що ж зміниться для виборців та партій та, як визначатимуться переможці виборів.

Про це вона розповіла у своєму відеоблозі у соцмережі Фейсбук. 

Політик зауважила, що кінцевого тексту виборчого кодексу ніхто ще не бачив, адже вносились правки з голосу, втім можна вже зрозуміти картину, як відбуватимуться вибори за новим законом.

Вона пояснила, що ж зміниться для виборця згідно з новим законом про вибори. 

«За новою системою виборець отримуватиме один маленький бюлетень - це відкриті регіональні списки. В бюлетні буде всього два рядки і по дві порожні клітинки в кожному. В першому - «підтримую виборчий список партії за порядковим номером …» (у клітинках потрібно вписати номер), в другому - «Підтримую кандидата від цієї партії під номером…» (у клітинках вписати номер кандидата зі списку цієї партії). У кабінках для голосування на стенді будуть списки з номерами партій та їх регіональні списки з порядковими номерами кандидатів. Негативно те, що потрбіно заповинити обидві клітинки в рядку, тобто якщо партія під номером 5, в клітинках потрібно вписувати 05, інакше голос не зарахують. Кандидата ви обиратимете зі списку регіонального, тільки по своїй області, в кожній області будуть свої кандидати», - наголосила вона. 

Ольга Ситник (Галабала) проаналізувала, які зміни чекатимуть партій, що висуватимуться на парламентські вибори. 

«За новим законом нардепами не можуть бути люди, які мають судимість за умисні злочини, а депутатами місцевих рад також і ті, хто має судимість за корупційні, виборчі або службові злочини. Зафіксована сума застави для партій на парламентські вибори - 2 млн грн. 5% бар’єр зберігся. Щоб висунути партійний список, на з’їзді партії має бути 200 делегатів. Партія має мати мінімум 14 осередків в областях. Це добре, бо партії-клони чи технічні партії не зможуть висувати своїх кандидатів», - розповіла вона. 

Поілтик зауважила, що партія на своєму з’їзді висуває два списки: загальнодержавний виборчий список (закритий), в якому сама розставляє кандидатів від 1 до 450 номеру. Кожну людину з цього спику відправляють у якийсь із регіональних списків, а кожен регіональний список має мати мінімум 5 людей. 

«Регіональний список поширюватиметься на всю область, за кількох винятків: Київ поділений на два регіони - правобережний і лівобережний, Дніпропетровська також два - з центрами в Дніпрі та Кривому Розі, до Херсонської області додано АР Крим і місто Севастополь. Таким чином партії формуватимуть 27 регіональних списків», - пояснила Ситник (Галабала)

Ситник зауважила, що Сергій Власенко подав поправку (наразі невідомо, як вона буде прописана в законі), згідно з якою, перша десятка закритого загальнодержавного списку партії є фіксованою точно потрапляє в парламент, якщо партія проходить 5% бар’єр.

Найскладніше у нвоому законі, за словами Ольги Ситник (Галабали) те, як визначатимуться переможці виборів. По-перше, після виборів ЦВК має встановити виборчу квоту - кількість голосів людей, які прирівнюються до одного депутатського мандату. 

«ЦВК сумує всі голоси, які набрали партії, що пройшли 5% бар’єр і ділить на кількість депутатів в Папламенті (зараз 450) і визначає квоту депутатського мандату. Відповідно за результатами набраних голосів регіональним списком у певній області, визначається скільки депутатських мандатів отримала партія. За підсумками виборів формується рейтинг кандидатів у цьому списку, і перші у списку, відповідно до кількості отриманих депутатських мандатів проходять в Раду. Наприклад, за підрахунками ЦВК одна виборча квота становить 26 тисяч голосів, регіональний список у області набрав 35 тисяч голосів, відповідно отримав один мандат, залишок - 9 000 голосів, які далі опрацьовує ЦВК», - відзначила вона.

«Враховуючи кількість депутатів, які пройшли з фіксованих десяток партій, а також тих, що отримали мандати за регіональними списками, залишиться ще певна кількість нерозподілений мандатів. ЦВК сумує ці залишки по регіональних списках по всій Україні, ділить їх на виборчу квоту, і отримуються додаткові мандати для кандидатів з загальнодержавного списку. Наприклад, з цього залишку голосів партія отримала 3,8 - відповідно три мандати (0,8 залишок). Якщо після цього залишаються нерозподілені мандати, то ЦВК згідно з рейтингом кінцевих залишків (див. вище - 0,8) відводить партіям решту нерозподілених мандатів», - додала політик.  

Як відзначила Ольга Ситник (Галабала), найваживіле для кандидата - зібрати якомога більше голосів у своїй області, і тут він буде змагатись не тільки з іншими партіями, а й з кандидатами від своєї партії.

Нагадаємо, Верховна Рада у четвер 11 липня Верховна Рада ухвалила новий закон про вибори.