26 червня, 09:02

Ольга Федишина: У новому Парламенті може бути 16% жінок

До Парламенту нового скликання може потрапити 58 жінок за партійними списками і ще близько 10 по мажоритарних округах - це становитиме 16% від загальної кількості депутатів. Є позитивна тенденція збільшення кільскості жінок у політиці, але вона ще далеко не європейська. 

Депутат Івано-Франківської обласної ради, юрист, адвокат та Ольга Федишина презентувала дослідження «Жінки у Верховній Раді нового скликання» під час публічної дискусії «Політика рівності в новому Парламенті».  

Вона зауважила, що згідно з задекларованими списками політичних партій, лідером по представництву жінок у першій десятці є Самопоміч - 60%, потім партія Голос - 50%, Європейська солідарність - 40%, Слуга народу - 30% (згідно з інформацією з відкритих джерел, оскільки офіційні списки частини партій досі відсутні на сайті ЦВК).

У першій двадцятці картина дещо змінюється: партія Голос - 40%, Європейська Солодарність - 35%, Самопоміч - 35%. А от у партії Свобода відсутні жінки як в першій 10-ці так і в першій 20-ці 

Лідером по загальній кількості жінок у списку є Радикальна партія - 41% жінок у списку (хоча більшість із них розташовані в непрохідній частині списку), в Самопомочі - 35%, опозиційна платформа «За життя» -36%.  

«Якщо брати загальну динаміку порівняно з 2014 роком картина неоднозначна. У Батьківщини динаміка зниження, решта партій - позитивна динаміка. Опозиційна платформа «За життя» збільшила кількість жінок в своєму списку вдвічі, Свобода на 5%, Громадянська позиція з 15 до 35 %, Самопоміч та Європейська солідарність підтверджують сталу політику. Сподіваюсь, що тренд зростання кількості жінок у виборчих списках буде продовжуватись» - зазначила Федишина. 

 

Також вона спрогнозувала можливу кількість жінок у новому Парламенті на основі соціологічних опитувань. В результаті від Європейської солідарності може пройти в новий Парламент 8 жінок, від партії Слуга народу-30, Голос - 8, опозиційна платформа «За життя»-4, Батьківщина -5, Сила і честь - 3 жінки.  

«Якщо припустити, що ще 10 жінок пройдуть по мажоритарним округам, то в результаті в новому Парламенті будемо мати 68 жінок, що становитиме 16% від загальної цількості депутатів. Якщо оцінити загальну динаміку зростання кількості жінок у ВР від здобуття Україною незалежності, то вона досить позитивна від 2% до очікуваних 16%, але це не так багато як в європейських країнах» - пояснила Федишина.  

Політик звернула увагу на представництво жінок на керівних посадах у Верховній Раді.  

 «В поточному скликанні вперше в історії України жінки змогли зайняти високі посади - перший заступник голови ВР, заступник голови ВР. 4 жінки є головами комітетів, є 4 перших заступники голів комітетів, 6 заступників, 8 секретарів, 20 жінок очолюють підкомітети» - наголосила вона. 

 

Як повідомила Федишина, найбільше жінки представлені в комітеті євроінтергації, охорони здоровя, соцполітики. В комітетах з питань аграрної політики, бюджетному, екологічної політики, з питань транспорту, фінансової політики немає жодної жінки. 

«Скільки б жінок не було представлені жінок в комітеті з охорони здоров’я, коли постає питання про фінансування, чи то на лікування онкохворих, чи відправленя на лікування за кордон, ці питання в кінцевому результаті ухвалює бюджетний комітет. Я б хотіла, щоб керівники майбутніх фракцій не забували про необхідність представництва жінок в таких важливих комітетах» - зауважила вона.