7 грудня, 12:21

«Депутат є тим рупором, який доносить до представників влади те, з чим до нього звертаються виборці», - Марія Рудик

7 грудня в Україні відзначають День місцевого самоврядування. Сьогодні на депутатах рад і працівниках органів місцевого самоврядування лежить велика відповідальність за добробут і розвиток територіальних громад. З нагоди свята ми поспілкувались з депутатом Івано-Франківської обласної ради від фракції «ВОЛЯ», партії «РУХ НОВИХ СИЛ» Марією Рудик, яка представляє інтереси виборців гірського округу № 4. 


Який у Вас досвід роботи в органах місцевого самоврядування?  

Попередні п’ять років була депутатом  Богородчанської районної ради. Входила в бюджетну комісію, будучи її секретарем. За той період часу і вже ставши депутатом обласної ради, добре зрозуміла наскільки важливою є моя робота, як багато я можу зробити, відстоюючи інтереси свого виборчого округу. Депутат відстоює звернення, інтереси і проблеми людей  перед керівництвом обласного і районного рівнів в міжсесійний період, а також на відповідних комісіях чи сесіях ради. 
Я вважаю, що органи місцевого самоврядування найкраще функціонують на сучасному етапі в Україні, так як саме вони найбільше вирішують проблеми громад. Для прикладу, більше 80% моїх  депутатських запитів і звернень були підтримані обласними і районними радами та адміністраціями. 

Як Ви оцінюєте реформу децентралізації і створення ОТГ? Чи впроваджується вона в Україні належним чином?  

Нещодавно я мала відношення до виборів у Дзвиняцькій ОТГ, що  в Богородчанському районі. Мешканці сіл Космач, Розсільна, Міжгір’я і Дзвиняч виявили бажання створити єдину територіальну громаду. Така адміністративна реформа в Україні на часі, адже той підхід до управління, який був до цього часу, уже себе вичерпав. Бачимо досвід зарубіжних країн, де раніше була запроваджена децентралізація. Там ця реформа діє ефективно і має свою результативність. Об’єднані громади розвиваються, оновлюються, модернізуються, відновлюється інфраструктура їхніх населених пунктів, зміцнюється економіка, створюються нові робочі місця. Щодо України, то цей процес у нас йде досить повільно. Причиною цього, в першу чергу, є недосконале законодавство, яке вимагає доопрацювання. Ще один фактор: мала поінформованість населення. Люди до кінця не розуміють, що таке децентралізація і що вона з собою принесе. Наступне – це мале бажання виконавчої влади і органів місцевого самоврядування впроваджувати реформу. Цими питаннями мало б займатись представництво влади, а саме: Кабінет Міністрів, профільні міністерства  і центри, які створені для впровадження децентралізації в Україні. Вони повинні мати чітку лінію і розроблену стратегію щодо об’єднання територіальних громад, їх подальшого ведення і розвитку. Усе має бути продумано, не суперечити законодавству і Конституції. Бачимо, що зараз центральна влада впроваджує зміни, які не відповідають принципам реформи децентралізації. Дивує той факт, що відповідно нового проекту закону про бюджет, відтепер кошти в ОТГ не надходитимуть напряму з державного бюджету. Їх іінансування здійснюватиметься через область. Це, я вважаю, дуже неправильно. Адже ОТГ повинні мати самостійність, а не бути підконтрольними ОДА. 

У зв’язку з створенням ОТГ і передачею влади на місця, зараз точаться гострі дискусії з приводу того, чи потрібний такий орган місцевого самоврядування як обласна рада. Ваша думка з цього приводу. 
На даному етапі функції обласної ради є багатогранними і різносторонніми. Цей орган, на мою думку, є потрібний. На плечі депутатського корпусу обласної ради лягає дуже велика кількість питань і їх вирішення. Якщо законодавством буде  прописано чітка робота Київ – ОТГ і оці функції обласної ради будуть передані на місцевий рівень, тоді ми можемо говорити про її ліквідацію. Поки немає механізму як все це відбуватиметься. 

Які основні зміни вдалося втілити на виборчому окрузі цьогоріч? Розкажіть також про плани на майбутнє. 

Протягом року вдалось дуже багато вирішити і закрити важливих питань на окрузі. Це і заміна вікон, перекриття дахів, ремонт фасадів і приміщень, а також оновлення матеріально-технічної бази, придбання шкільних меблів для закладів освіти та культури. Окрім того, облаштовано три дитячі майданчики в селах Луквиця, Проги, Раковець. 
Відкрито дошкільний заклад в с. Кричка, а у лютому планується відкриття в с.Кривець для двох дошкільних груп, де протягом року був зроблений капітальний ремонт приміщення школи. 
Не менш важливими від освітніх є екологічні та інфраструктурні проблеми. Зокрема, берегоукріплення і ремонт доріг в населених пунктах. Ще у 2008 році під час повені в селах мого виборчого округу були знищені береги річок. Цього року вдалося зробити берегоукріплення між селами Яблунька і Пороги, а також укріпити бериги потічка біля автомобільного моста у с. Раковець. 
Ну, і звичайно, тішить мене також те, що Раковецький міст, який сполучує 8 населених пунктів, буде повністю відремонтований до кінця року. Зараз проводяться інтенсивні роботи. Цього року вдалось зробити 900 метрів капітального ремонту на маршруті Розсільна-Кричка, на ділянці села Яблунька. На наступний рік планується повністю відновити дорожнє полотно на цьому маршруті, так як він знаходиться в аварійному стані. Частково відремонтовано дорогу державного значення Гута-Богородчани.
Ще одне найбільш болюче питання мого виборчого округу – це будівництво школи в селі Раковець. Всі ми слідкуємо за перебігом подій. З районного і обласного бюджету протягом цього і минулого року було спрямовано на дане будівництво 2,5 мільйони гривень. Більше 5 мільйонів залучено з державного бюджету. Але є багато питань щодо роботи підрядної організації, яка  виграла тендер і здійснює будівництво. Сподіваюсь, що уже в найближчий час спільними зусиллями влади і всіх місцевих органів школа буде збудована і діти навчатимуться у комфортних умовах. 
Це далеко неповний перелік того, що вдалось мені зробити протягом року за співпраці з колегами-депутатами всіх рівнів, головами обласної, районної і сільських рад та представниками адміністрацій. Окрім того, є ще дуже багато важливих як на моєму окрузі, так і в районі, які потребують негайного вирішення.   

Ваше побажання працівникам органів місцевого самоврядування. 

Кожен депутат сільської, районної чи обласної ради завжди повинен чути своїх виборців, розуміти їхні проблеми, піднімати і відстоювати їх на сесіях, в міжсесійний період, проявляти активну громадську діяльність, брати участь у контролюючих процесах. Адже саме органу місцевого самоврядування право влади надали громади. Тому основним завданням депутата є працювати на благо своїх виборців. Вірю, що Україна стане багатою та економічно розвинутою державою і великий внесок в цьому буде саме органів місцевого самоврядування. 

Поділитися новиною:
Поділитися