21 липня, 16:05

Громади Прикарпаття навчають, як використовувати кошти ренти від видобутку нафти і газу

З 2018 року громади отримуватимуть додаткові кошти від видобутку нафти і газу на території їх населених пунктів. Громадам потрібно навчитись налагоджувати співпрацю з нафтогазовидобувними підприємствами, а також напрацювати план як раціонально використовувати ці кошти.

Вчора про це розповіли експерти ГО «Бюро розвитку інновацій і технологій» сільським головам, депутатам, представникам органів самоврядування на тренінгу «Участь громади у використанні коштів від рентних платежів» у науковому містечку «Нова енергія» ІФНТУНГ.

Як повідомив директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, професор ІФНТУГ Максим Карпаш, на Прикарпатті близько 60% населених пунктів розташовані на територіях де здійснюється видобуток корисних копалин, але громади фактичного нічого не отримують з цього видобутку.

«Наш регіон має чи не найдовшу традицію видобутку надр в Європі, в той же час ми відносимся до найбільших депресивних регіонів, де низькі зарплати і люди змушені виїжджати за кордон» - зазначив Карпаш. З прийняттям вищезгаданого закону, громади щороку отримуватимуть суттєві надходження в бюджети.

Для того, щоб підвищити рівень обізнаності сільських голів та представників громад щодо перспектив використання доходів від рентних платежів у місцевому бюджеті, контролю над їх надходженням, визначення пріоритетів при формуванні бюджету для сталого розвитку громад, було вирішено провести даний тренінг.

«В більшості, сільські голови не знають що відбувається на майданчику, де підприємство проводить видобуток надр. Коли буде надходити ця рента, вони будуть зацікавлені в тому, щоб налагоджувати діалог з підприємцями. Ми хочемо навчити їх створювати проекти, прозорі бюджети», - розповідає професор Максим Карпаш.

За словами Карпаша, оскільки з 2018 року кошти від ренти за видобуток надр надходитимуть в бюджети щороку, громади зможуть розробляти довготривалі бюджетні програми і впродовж кількох років втілювати в життя заплановані проекти за рахунок цих коштів.

«Органи місцевого самоврядування прийматимуть рішення куди і як спрямовувати кошти, які надійдуть від ренти. Доцільно запровадити бюджет участі, залучити громаду до обговорення того, куди використовувати ці кошти. Звичайно, що першочергово у громади стоятимуть питання капітального будівництва закладів соціальної інфраструктури і т.д. Рента від видобутку надр надходитиме кожен рік, тому можна запланувати ці будівництва чи інші роботи на кілька років, щоб вони в результаті були проведені якісно» - ділиться голова правління громадської організації “Центр Антикорупційна платформа”, координатор центру компетенцій системи електронних публічних закупівель “ProZorro” Христина Зелінська.

Участь у тренінгу взяв сільський голова села Старуня Богородчанського району, голова обласної Асоціації сільських та селищних голів Іван Мосюк. За його словами, такі надходження від ренти в бюджети – можливість для громади вирішити проблеми, на які роками не спрямовуються кошти.

«Чи не найважливішою проблемою напевне кожного населеного пункту є розбиті дороги. Їх нищать, в тому числі великогабаритні машини підприємств, за що громади зазвичай не отримують компенсації. Цікаво та корисно почути на тренінгу як ефективно використати кошти, які надходитимуть в бюджети для розвитку інфраструктури»- каже Мосюк.

Проблему недобросовіних надрокористувачів, які несплачують податки та не беруть участь у соціально-економічному розвитку громад неодноразово порушували депутати від партії ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ різних рівнів.

«Представники нашої політичної сили РУХ НОВИХ СИЛ в Парламенті – Юрій Дерев’янко, в обласній, районних радах постійно наголошували на необхідності прийняття цього закону. Проблемою залишається те, що громади не мають достовірної інформації про те скільки нафти і газу видобувають, надрокористувачі мають звітувати за видобуток надр і сумлінно сплачувати всі податки. Сподіваюсь, що такі тренінги проводитимуться і надалі. Ми переконані, що і громади, і районні та обласна ради, отримавши суттєві додаткові надходження від рентних платежів, повинні вміти ефективно їх використовувати» - зазначає депутат Надвірнянської районної ради від партії ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ Тетяна Пришляк.

В рамках тренінгу організатори оголосили конкурс проектів серед органів місцевого самоврядування кращий план використання коштів від «децентралізації ренти», бюджет конкурсу – 25 тис грн.

Поділитися новиною:
Поділитися